Walking Carts For The Elderly
Model No.: XT8
Application: material handling wholesale store, supermarket, leisure industry, sporting goods, houseware goods, homelife industry, warehouse equipment etc.
Application: material handling wholesale store, supermarket, leisure industry, sporting goods, houseware goods, homelife industry, warehouse equipment etc.
Send Inquiry
Chat Now
Product Introduction
Porduct Introduction:
Product Photos:


Specification:
| Product model | XT8 |
| Product Size: | 31.5*52*105cm |
| Basket Size: | 31.5*30*40cm |
| Folding Size: | 38*23*105cm |
| Loading Capacity: | 20~30kg |
| Product dimensions: | 88*33*14cm |
| Product N.W / G.W: | 3.7kg / 4.4kg |
|
Material: |
Aluminum |
| Carton Meas: | 87*33*53cm |
| Packing number: | 7 PCS |
| N.W/ G.W: | 26kg / 28kg |
Product features and display:





























Customer satisfaction:








FAQS:
1.Are you manufacturer or trading company?
We are a professional manufacturer,and we have our own factory. we have the experience
in producing caster wheels for more than 14 years.so we can provide the best product and service.
2.How long to make a new sample?
7 days ,It is depend on the samples' complexity.
3.how long can I get the sample?
If we have stock,it needs 3 days after confirmed.
If we don't have stock,it needs 15-25 days.
4. What is your production lead time for bulk order?
Usually it is 20-25 days, The specific produce time depends on the quantity of your order.
5.If i can get the samples?
We can provide the samples,and the samples are for free. But the express fee will be charged from you.
6. How should i make the payment?
100% T/T in advance for small amount or 30% by T/T and the 70% balance before delivery for big amount.
7.How do I know the productions details if i play an order?
we will send some photos to show the product line ,and you can see your product.
in producing caster wheels for more than 14 years.so we can provide the best product and service.
2.How long to make a new sample?
7 days ,It is depend on the samples' complexity.
3.how long can I get the sample?
If we have stock,it needs 3 days after confirmed.
If we don't have stock,it needs 15-25 days.
4. What is your production lead time for bulk order?
Usually it is 20-25 days, The specific produce time depends on the quantity of your order.
5.If i can get the samples?
We can provide the samples,and the samples are for free. But the express fee will be charged from you.
6. How should i make the payment?
100% T/T in advance for small amount or 30% by T/T and the 70% balance before delivery for big amount.
7.How do I know the productions details if i play an order?
we will send some photos to show the product line ,and you can see your product.
Any further questions please kindly let us know by sales@shangxincaster.com or whatsapp + 86 152 5836 8162
Hot Tags: walking carts for the elderly, China, suppliers, factory, buy, free sample, made in China
Previous
Rollator Shopping TrolleyYou Might Also Like
Send Inquiry


















