Supermarket Shopping Carts
Application: material handling wholesale store, supermarket, leisure industry, sporting goods, houseware goods, homelife industry, warehouse equipment etc.
Porduct Introduction:
Product Photos:


Specification:
| Product model | DH8-G |
| Product Size: | 35*53*88cm |
| Basket Size: | 35*35*40cm |
| Folding Size: | 43*23*99cm |
| Loading Capacity: | 20~30kg |
| Product dimensions: | 42.5*14.5*93.5cm |
| Product N.W / G.W: | 3.85kg / 5kg |
|
Material: |
Aluminum |
| Carton Meas: | 93.5*47*47cm |
| Packing number: | 7 PCS |
| N.W/ G.W: | 20kg / 22kg |
Product features and display:


























Customer satisfaction:








FAQS:
Q1. Can I have a sample order of the product?
A: Yes, we welcome sample order to test and check quality. Mixed samples are acceptable.
Q2. What about the lead time?
A:Sample needs 3-5 days, mass production time needs 3-4 weeks depends on the order quantity.
Q3. Do you have any MOQ limit for the order?
A: Low MOQ, 1pc for sample checking is available.
Q4. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT. It usually takes 3-5 days to arrive. Airline and sea shipping also optional.
Q5. How to proceed an order for the product?
A: Firstly let us know your requirements or application.Secondly We quote according to your requirements or our
suggestions.Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
Q6: Do you offer guarantee for the products?
A: Yes, we offer 12 months warranty to our products.
Q7: How to deal with the faulty?
A: Firstly, Our products are produced in strict quality control system and the defective rate will be less than 0.2%.Secondly,
during the guarantee period, we will send spare parts with new order for small quantity. For defective batch products,we will complement
the defective spare parts.
Any further questions please kindly let us know by sales@shangxincaster.com or whatsapp + 86 152 5836 8162
Hot Tags: supermarket shopping carts, China, suppliers, factory, buy, free sample, made in China
You Might Also Like
Send Inquiry

















