Hand Carts For Shopping
Application: material handling wholesale store, supermarket, leisure industry, sporting goods, houseware goods, homelife industry, warehouse equipment etc.
Porduct Introduction:
The XF8-J Hand Carts for Shopping is a product that is made of eco-friendly materials. It comes in various series, and each series includes a sturdy frame, two stainless steel triangular wheels, two threaded front wheels, and one multipurpose tool kit. This shopping cart is a great aid for seniors.
The XF8-J Hand Carts for Shopping is a dependable and versatile equipment that can fulfill all your shopping needs.
Product Photos:


Specification:
| Product model | XF8-J |
| Product Size: | 31.5*52*92cm |
| Basket Size: | 31.5*30*40cm |
| Folding Size: | 38*23*92cm |
| Loading Capacity: | 20~30kg |
| Product dimensions: | 88*33*14cm |
| Product N.W / G.W: | 3.3kg / 4.0kg |
|
Material: |
Aluminum |
| Carton Meas: | 87*33*53cm |
| Packing number: | 7 PCS |
| N.W/ G.W: | 23.5kg / 25.5kg |
Product features and display:




















Customer satisfaction:








FAQS:
1. What kind of payment is accepted?
Answer: we accept Western Union, T/T, Secure Payment.
2. When the goods will be shipped after payment?
Answer: we will ship the goods as soon as possible. But it depends on the quantity, usually will take 5-25 days to ship.
3. Do you accept customized the products?
Answer: Yes, we welcome to customize the goods. It may need customer to offer the samples or just size and picture depends on the degree of difficulty.
4. What's the minimum order quantity?
Answer: Minimum order quantity for most products are 1 carton (how many pieces make a carton please refer to above "Products Description"). For more specifics, please contact customer service.
Any further questions please kindly let us know by sales@shangxincaster.com or whatsapp + 86 152 5836 8162
Hot Tags: hand carts for shopping, China, suppliers, factory, buy, free sample, made in China
You Might Also Like
Send Inquiry

















